WROCLAVIA JEST EKO

Inspiracją do powstania Wroclavii była tu natura, a w szczególności ponad 300-letni zabytkowy dąb „Przewodnik”, który wita gości przy wejściu głównym. Nawiązuje do niego kształt wejść (tzw. urban conopy) oraz wnętrza centrum, których poziomy odwołują się do warstw lasu. Zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz zastosowano najwyższej jakości naturalne materiały i formy (m.in. drewno i marmur), które podkreślają reprezentacyjny charakter budynku oraz stosowaną w projekcie zasadę zrównoważonego rozwoju.

BREEAM – międzynarodowy certyfikat ZRÓWNOWAŻONEGO BUDOWNICTWA

Wroclavia może się poszczycić certyfikatem BREEAM In-Use z najwyższymi we Wrocławiu notami dla centrum handlowego. Ten międzynarodowy certyfikat potwierdza wyjątkową przyjazność budynku dla użytkowników i środowiska. Odzwierciedla też stosowaną przez centrum zasadę społecznej odpowiedzialności biznesu. Podczas certyfikacji Wroclavia uzyskała ocenę excellent, zarówno w zakresie właściwości samego budynku (82,3%), jak i zarządzania nim (80.9%).

Praktyczne rozwiązania

W ramach certyfikacji BREEAM we Wroclavii wykonano kompleksowe analizy i prognozy dotyczące kilkudziesięciu obszarów, m.in. wypływu na zdrowie i dobre samopoczucie przebywających w budynku osób (tu ważny był m.in. dostęp do świeżego powietrza, odpowiednia temperatura oraz natężenie dźwięku), zużycia energii i wody oraz ich monitoringu, emisji dwutlenku węgla, zarządzania odpadami, dostępu do transportu publicznego, a także zrównoważonego zarządzania całym budynkiem. We Wroclavii został zastosowany m.in. specjalnie zaprojektowany detektor wycieków, który pozwala na monitorowanie zużycia wody, czujniki ruchu regulujące natężenie światła oraz urządzenia pozwalające na redukcję CO².

Inne ekologiczne rozwiązania to zastosowane w budynku zgodnie z globalną strategią Unibail-Rodamco-Westfield “Better Places 2030” to: Building Management System, który umożliwia zmniejszenie strat i monitoring takich systemów jak wentylacja, ogrzewanie, klimatyzacja, oświetlenie, zużycie wody, naturalna wentylacja i chłodzenie, wykorzystanie rekuperacji w systemach wentylacyjnych, zarządzanie odpadami i odpowiednia izolacja cieplna. W trosce o ekologię woda deszczowa jest zbierana i wykorzystywana do spłukiwania toalet, a  by zapewnić optymalny recykling odpadów, na terenie Wroclavii wprowadzona została segregacja śmieci. Unikalna i przyjazna atmosfera Wroclavii to zasługa naturalnego światła, wpadającego przez 10 świetlików dachowych. Dzięki temu, a także dzięki wprowadzeniu sytemu oświetlenia LED w Centrum i na terenie parkingu, zostało zredukowane zapotrzebowanie na sztuczne światło, a tym samym podniesiono energooszczędność budynku.

Transport i dostępność

Wroclavia jest łatwo dostępna dla osób korzystających z transportu publicznego (sąsiedztwo kilkudziesięciu linii tramwajowych i autobusowych) i przyjazna dla cyklistów. Inwestor wybudował przy Wroclavii ok. 1300 m ścieżek rowerowych (3 300 m²) oraz parking rowerowy na 400 miejsc.

Dzięki swej lokalizacji Wroclavia to naturalne miejsce spotkań, łatwo dostępne dla osób korzystających z transportu publicznego. Centrum jest zintegrowane z podziemnym dworcem autobusowym, zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie stacji kolejowej Wrocław Główny oraz ważnego węzła komunikacji miejskiej (kilkadziesiąt linii tramwajowych i autobusowych).  Wroclavia jest także przyjazna dla cyklistów – przy centrum znajduje się ok. 1 300 m ścieżek rowerowych, parking rowerowy na 400 miejsc oraz samoobsługowe stacje serwisowe dla rowerów. Zadbaliśmy również o to, aby w naszym parkingu były dostępne szafki do przechowywania kasków motorowych czy rowerowych. We Wroclavii znajdują się także punkty ładowania samochodów o napędach elektrycznych.

Ogrody i zieleń

Jednym z ważnych miejsc we Wroclavii są zielone ogrody zlokalizowane na poziomie +2 (między częścią biurową i częścią handlową Wroclavii). Duża część elewacji Wroclavii przy ul. Joannitów ma formę całorocznej zielonej ściany. We wnętrzach Wroclavii także znajduje się naturalna zieleń umilająca gościom wizytę w centrum.