Certyfikacja Better Places
Jako Unibail-Rodamco-Westfield (URW) już od wielu lat współpracujemy z lokalnymi interesariuszami, w tym miastami w których działają nasze centra, by wspólnie z nimi iść ścieżką zrównoważonego rozwoju, zarówno w zakresie środowiskowym, jak też świadomej konsumpcji. By móc ocenić i monitorować postępy podejmowanych działań, opracowaliśmy Certyfikację Better Places - narzędzie, które pomaga naszym centrom handlowym redukować ich negatywny wpływ na środowisko naturalne i inicjować pozytywne zmiany społeczne. W certyfikacji pod uwagę branych jest 96 kryteriów, uwzgledniających szerokie spektrum zmiennych i wskaźników - od ilości zużytej wody, po liczbę miejsc pracy tworzonych lokalnie w naszych centrach.

W ramach certyfikacji, wszystkie nasze centra handlowe oceniane są w skali od A do E. Uzyskana ocena to dopiero początek. Każde centrum realizuje swój długoterminowy plan w zakresie zrównoważonego rozwoju, dążąc do poprawy swojej oceny i do ciągłego postępu w zakresie efektywności środowiskowej oraz wywierania pozytywnego wpływu na codzienne życie lokalnych społeczności.
Codziennie podejmujemy działania na rzecz zrównoważonego rozwoju
waste
Zarządzanie odpadami
Zarządzanie odpadami
Wdrożyliśmy system segregacji i recyklingu odpadów. Edukujemy i zachęcamy do sortowania śmieci także naszych najemców i klientów. Wciąż poszukujemy nowych rozwiązań, by zmniejszyć ilość odpadów pochodzących z naszych obiektów – przyjęliśmy za cel, by do 2025 roku żadne z nich nie trafiały na wysypiska.
water
Woda
Woda
Ilość wody zużywanej przez nasze budynki poddawana jest ścisłemu monitorowaniu, a każdy obiekt ma wyznaczone cele w zakresie ograniczenia jej zużycia. W tym celu korzystamy z wielu ekologicznych rozwiązań, takich jak wykorzystanie wody deszczowej i szarej do podlewania roślin oraz spłukiwania toalet.
communities
Działania na rzecz lokalnych społeczności
Działania na rzecz lokalnych społeczności
Nasze centra handlowe to inkluzywne przestrzenie miejskie, które nadają nowe znaczenie „byciu razem” oraz mają pozytywny wpływ na codzienne życie lokalnych społeczności. Przyczyniamy się do wzrostu i rozwoju gospodarczego naszego najbliższego otoczenia, promujemy różnorodność i wzmacnianie więzi społecznych, tworzymy miejsca pracy i integrujemy mieszkańców.
sustainable
Sustainable Retail Index (SRI)
Sustainable Retail Index (SRI)
SRI powstał w celu określenia tego gdzie jesteśmy jeśli chodzi o zrównoważoną konsumpcję jako cały obiekt oraz jak w tym zakresie działają marki i sklepy naszych najemców. Dzięki temu będziemy mogli monitorować podejmowane działania i określać postępy osiągane w tym obszarze. Poprzez nasze globalne wydarzenia takie jak Westfield Good Festival promujemy modę cyrkularną i zrównoważoną konsumpcję, wspierając inicjatywy marek w tym zakresie. Dowiedz się więcej na temat SRI
biodiversity
Bioróżnorodność
Bioróżnorodność
Działalność naszych obiektów wpływa na lokalną bioróżnorodność, dlatego tworzymy zielone ściany i dachy, dbamy o zazielenianie terenów przy naszych budynkach oraz budujemy hotele dla owadów czy budki lęgowe dla ptaków. Na co dzień używamy ekologicznych produktów do sprzątania i dbania o zieleń. Każde centrum opracowuje swój plan działania w zakresie bioróżnorodności i konsekwentnie go realizuje.
mobility
Mobilność
Mobilność
Aktywnie wspieramy rozwój zrównoważonego transportu poprzez rozbudowę parkingów dla rowerów czy zwiększanie liczby punktów ładowania samochodów elektrycznych w naszych centrach. Zachęcamy klientów, by przyjeżdżali do nas komunikacją miejską, co dzięki dogodnej lokalizacji naszych obiektów jest nie tylko ekologiczne, ale również wygodne.
certifications
Nasze certyfikaty
Nasze certyfikaty
Wiele naszych centrów już teraz posiada certyfikaty oceniające to jak działają i w jakim stopniu są przyjazne dla środowiska naturalnego. Są to m.in. BREEAM-in-Use, świadectwa efektywności energetycznej czy oceny dot. Health&Safety, potwierdzające wyjątkową przyjazność i bezpieczeństwo budynku dla użytkowników.
health
Zdrowie, bezpieczeństwo i komfort
Zdrowie, bezpieczeństwo i komfort
Jednym z elementów certyfikacji Better Places jest utrzymanie odpowiedniej jakości powietrza w naszych centrach. Jest ona stale monitorowana wewnątrz naszych obiektów, by spełnić wszelkie normy w zakresie Health&Safety.
energy
Energia i Klimat
Energia i Klimat
Na bieżąco monitorujemy zużycie energii w naszych centrach. Nieustannie dążymy do zwiększania efektywności energetycznej naszych budynków.
Ocena

Po dokładnej i wieloetapowej analizie wyżej wymienionych obszarów, wszystkie nasze centra handlowe zostaną ocenione w skali od A do E. Każdy obiekt opracuje również swój lokalny, długoterminowy plan działań, by w kolejnych latach poprawiać swój wynik. Do końca 2024 roku planujemy ocenić pierwsze 10 centrów handlowych URW w Europe, a wszystkie obiekty należące do naszego europejskiego portfolio będą ocenione w ciągu najbliższych trzech lat. Metodologia oceny i wskaźniki zostały opracowane we współpracy z uznanymi na całym świecie ekspertami Bureau Veritas i WWF1.

better places
bureau_veritas_logo
1 Nasi eksperci podzielili się z nami swoją specjalistyczną wiedzą na temat kryteriów oceny dot. bioróżnorodności, zużycia energii i wody, mobilności, klimatu oraz bardziej zrównoważonej konsumpcji.
Westfield działa na rzecz transformacji środowiskowej
Jesteśmy aktywnie zaangażowani w transformację środowiskową miast, jednocześnie zachęcając naszych partnerów biznesowych do podejmowania kolejnych kroków na ich ścieżce zrównoważonego rozwoju m.in. poprzez wdrażanie zasad gospodarki o obiegu zamkniętym czy działań na rzecz środowiska naturalnego. Jesteśmy przekonani, że certyfikacja Better Places wprowadzi nowy standard w zakresie zrównoważonego rozwoju dla naszej branży.
Nasze cele
energy
Zużycie energii
Zmniejszenie intensywności energetycznej o 50% w centrach handlowych URW w Europie do 2030 roku 2
2W kWh/m2 energii zużytej na zasilanie części wspólnych, w porównaniu z poziomem bazowym z 2015 r.
mobility
Emisja gazów cieplarnianych
Obniżenie o 90% emisji dwutlenku węgla w zakresie 1 & 2 do 2030 roku
Obniżenie o 50% emisji dwutlenku węgla w zakresie 1, 2 & 3 do 2030 roku3
3W wartościach bezwzględnych, w porównaniu z poziomem bazowym z 2015 r.
water
Oszczędzanie wody
Zmniejszenie zużycia wody o 20% w stosunku do liczby odwiedzających do 2030 roku4
4w litrach na wizytę, w porównaniu do naszego poziomu bazowego z 2019 r.
water
Wskaźnik recyklingu
Zerowa ilość odpadów trafiających na składowiska do 2025 roku
Ustalenie ogólnego wskaźnika recyklingu na poziomie 70% do 2030 roku
2 W kWh/m2 energii zużytej na zasilanie części wspólnych, w porównaniu z poziomem bazowym z 2015 r.
3W wartościach bezwzględnych, w porównaniu z poziomem bazowym z 2015 r.
4W litrach na wizytę, w porównaniu do naszego poziomu bazowego z 2019 r.
Certyfikat Better Places
dla Westfield Arkadia
uk logo
better places
Westfield Arkadia jest jednym z pierwszych centrów Westfield, które pomyślnie przeszło wymagający proces certyfikacji Better Places, otrzymując ocenę D.

Jesteśmy z niej niezmiernie dumni, jednocześnie zobowiązując się do dalszej pracy w zakresie zrównoważonego rozwoju naszego centrum. Zidentyfikowaliśmy obszary, w których wciąż widzimy możliwości optymalizacji i wyznaczyliśmy sobie ambitne cele na przyszłość.
Nasze zobowiązania
Zaangażowanie na rzecz lokalnej społeczności i redukcja negatywnego wpływu na środowisko naturalne
Transformacja to proces wymagający ciągłego działania, by zmieniać nasze otoczenie na lepsze. Weszliśmy na ścieżkę zrównoważonego rozwoju, mając świadomość, że przed nami wciąż długa droga. Jednak już teraz w Westfield Arkadia korzystamy z wielu rozwiązań w zakresie obniżenia zużycia energii, oszczędności wody czy segregacji odpadów, które przybliżają nas do celu. Dowiedz się więcej na ten temat w sekcji poniżej.
Nasze certyfikaty
Certyfikat BREEAM-in-Use z wynikami Outstanding (w zakresie Asset Performance) oraz Excellent (w zakresie Management Performance) potwierdzający wyjątkową przyjazność budynku dla użytkowników i środowiska.5
Cele na przyszłość
Utrzymanie jak najlepszych parametrów funkcjonowania naszego budynku w zakresie jego wpływu na środowisko i naszą lokalną społeczność.
Energia i klimat
W częściach wspólnych naszego centrum wykorzystujemy w 100% zieloną energię.

Korzystamy z inteligentnego systemu zarządzania budynkiem, który zapewnia stały monitoring wentylacji, ogrzewania, klimatyzacji, oświetlenia i zużycia wody, dzięki czemu optymalizujemy wykorzystanie zasobów.

Latem, gdy temperatura na zewnątrz na to pozwala, w godzinach nocnych wychładzamy obiekt, korzystając z naturalnej wentylacji, oszczędzając dzięki temu energię potrzebną do wentylacji mechanicznej i klimatyzacji w dzień.

Wykorzystujemy energooszczędne oświetlenie LED, a na naszym dachu zainstalowaliśmy panele fotowoltaiczne, które wytwarzają rocznie 80 000 kWh energii.
Cele na przyszłość
Do 2028 roku 17% energii zużywanej przez centrum, będzie wytwarzane przez nasze panele fotowoltaiczne.

Do 2030 roku chcemy zmniejszyć intensywności energetyczną o 50% (w porównaniu z poziomem bazowym z 2015 r.)
Oszczędzanie wody
Na naszym dachu znajduje się mata drenażowo-kumulacyjna absorbująca wodę deszczową, dzięki czemu rosnąca tam zieleń nie wymaga podlewania, również w okresach bezdeszczowych.

Co więcej dach ogranicza emisję zanieczyszczeń pyłowych, dostarcza tlenu i redukuje tzw. miejską wyspę ciepła, lokalnie obniżając temperaturę otoczenia.

Cele na przyszłość
Zmniejszenie zużycia wody o 20% w stosunku do liczby odwiedzających do 2030 roku.

Weryfikujemy możliwość wykorzystania w przyszłości wody deszczowej i szarej do spłukiwania toalet i podlewania roślin w naszym centrum.

Bioróżnorodność
Zieleń pokrywa prawie 27 tysięcy metrów kwadratowych terenu Westfield Arkadia, w tym na naszym dachu oraz terenie zewnętrznym.

W centrum znajduje się pasieka oraz budki dla małych ptaków miejskich, m.in. dla szpaków i wróbli.

Cele na przyszłość
Ograniczenie występowania zjawiska miejskiej wyspy ciepła.

Dążenie do zwiększenia bioróżnorodności w najbliższej okolicy.

Wzmocnienie ciągłości korytarza ekologicznego Warszawy.
Zarządzanie odpadami
37% naszych odpadów w zależności od frakcji podlega recyklingowi, kompostowaniu lub służy do produkcji nowej energii.

Rocznie poddajemy recyklingowi 584 ton odpadów, w tym m.in.: 496 ton kartonu, 19 ton plastiku, 12 ton szkła, 56 ton odpadów zmieszanych.
Cele na przyszłość
Do 2030 roku planujemy zredukować ilość wytwarzanych śmieci o 15%, a 70% wszystkich odpadów będzie podlegać recyklingowi.


Mobilność
54% klientów przyjeżdża do nas transportem publicznym.

Centrum wyposażone jest w 18 punktów do ładowania samochodów elektrycznych oraz trzy parkingi rowerowe – dwa zewnętrzne (w tym jeden zadaszony) oraz parking podziemny, które łącznie mogą pomieścić 263 rowery. Na terenie Centrum dostępne są również 3 stacje naprawcze dla rowerów oraz stacja rowerów miejskich.
Cele na przyszłość
Zwiększenie liczbę punktów ładowania samochodów elektrycznych do 42 w 2030 roku (w tym 12 szybkich).
Health & Safety
Co roku przechodzimy rygorystyczny audyt Health, Safety, Environment (HSE), potwierdzający spełnianie najwyższych standardów z zakresu bezpieczeństwa pracowników i klientów obiektu.
Cele na przyszłość
Utrzymanie najwyższych standardów w zakresie bezpieczeństwa i komfortu klientów i pracowników.
SRI
53% sklepów obecnych w Westfield Arkadia zostało sklasyfikowanych jako „Aktywni”, „Zaawansowani” lub „Liderzy” według indeksu SRI.6 Do tej pory przeanalizowaliśmy najemców z kategorii moda, sport, biżuteria i akcesoria. Do końca 2027 planujemy poddać analizie wszystkie nasze marki.
Cele na przyszłość
Uzyskiwanie jeszcze wyższego indeksu SRI, przy wsparciu najemców i ich działań w zakresie zrównoważonego rozwoju. Oferowanie klientom jeszcze bardziej zrównoważonej oferty.
Lokalna społeczność
Dzięki działalności Westfield Arkadia stworzonych zostało – bezpośrednio i pośrednio prawie 4500 miejsc pracy.

Na co dzień współpracujemy z wieloma fundacjami, placówkami edukacyjnymi i władzami dzielnicy. Organizujemy i wspieramy inicjatywy, które mają pozytywny wpływ na dobrostan i rozwój lokalnej społeczności.

Co roku organizujemy wydarzenie Westfield Good Festival, podczas którego inspirujemy naszych klientów , by żyć na co dzień w bardziej zrównoważony sposób. W 2024 roku w WGF uczestniczyło ponad 3000 osób.

Ponad 400 osób rocznie zostało objętych programem wsparcia lokalnej społeczności (Community Resilience Action Plan).

Cele na przyszłość
W kolejnych latach będziemy kontynuować podejmowane działania, stawiając na zrównoważony rozwój i inicjatywy odpowiedzialne społecznie w centrum ścieżki naszego klienta.


5Ranking efektywności energetycznej określa ilość energii zużywanej przez nieruchomość do ogrzewania, chłodzenia, oświetlenia i ogrzania wody, w skali od A do G.
6Sustainable Retail Indeks to specjalnie opracowany system oceny adresujący zobowiązania, ambicje oraz wyniki marek w zakresie zrównoważonego rozwoju:
- Lider – marka, która wyraźnie wyprzedza swoimi działaniami inne firmy.
- Zaawansowany – marka, która ponad przeciętnie przyczynia się do transformacji środowiskowej całej branży.
- Aktywny – marka, która spełnia lub nieznacznie przekracza postawione wymagania.
- Początkujący – marka, która zobowiązuje się do podjęcia działań.
- Nieaktywny – marka niespełniająca przyjętych standardów, nie wykazująca chęci poprawy.
Nasze certyfikaty
Certyfikat BREEAM-in-Use z wynikami Outstanding (w zakresie Asset Performance) oraz Excellent (w zakresie Management Performance) potwierdzający wyjątkową przyjazność budynku dla użytkowników i środowiska.5
Cele na przyszłość
Utrzymanie jak najlepszych parametrów funkcjonowania naszego budynku w zakresie jego wpływu na środowisko i naszą lokalną społeczność.
Energia i klimat
W częściach wspólnych naszego centrum wykorzystujemy w 100% zieloną energię. Korzystamy z inteligentnego systemu zarządzania budynkiem, który zapewnia stały monitoring wentylacji, ogrzewania, klimatyzacji, oświetlenia i zużycia wody, dzięki czemu optymalizujemy wykorzystanie zasobów.

Latem, gdy temperatura na zewnątrz na to pozwala, w godzinach nocnych wychładzamy obiekt, korzystając z naturalnej wentylacji, oszczędzając dzięki temu energię potrzebną do wentylacji mechanicznej i klimatyzacji w dzień.

Wykorzystujemy energooszczędne oświetlenie LED, a na naszym dachu zainstalowaliśmy panele fotowoltaiczne, które wytwarzają rocznie 80 000 kWh energii.

Cele na przyszłość
Do 2028 roku 17% energii zużywanej przez centrum, będzie wytwarzane przez nasze panele fotowoltaiczne.
Do 2030 roku chcemy zmniejszyć intensywności energetyczną o 50% (w porównaniu z poziomem bazowym z 2015 r.).
Oszczędzanie wody
Na naszym dachu znajduje się mata drenażowo-kumulacyjna absorbująca wodę deszczową, dzięki czemu rosnąca tam zieleń nie wymaga podlewania, również w okresach bezdeszczowych. Co więcej dach ogranicza emisję zanieczyszczeń pyłowych, dostarcza tlenu i redukuje tzw. miejską wyspę ciepła, lokalnie obniżając temperaturę otoczenia.
Cele na przyszłość
Zmniejszenie zużycia wody o 20% w stosunku do liczby odwiedzających do 2030 roku.

Weryfikujemy możliwość wykorzystania w przyszłości wody deszczowej i szarej do spłukiwania toalet i podlewania roślin w naszym centrum.

Bioróżnorodność
Zieleń pokrywa prawie 27 tysięcy metrów kwadratowych terenu Westfield Arkadia, w tym na naszym dachu oraz terenie zewnętrznym.

W centrum znajduje się pasieka oraz budki dla małych ptaków miejskich, m.in. dla szpaków i wróbli.

Cele na przyszłość
Ograniczenie występowania zjawiska miejskiej wyspy ciepła.

Dążenie do zwiększenia bioróżnorodności w najbliższej okolicy.

Wzmocnienie ciągłości korytarza ekologicznego Warszawy.
Zarządzanie odpadami
37% naszych odpadów w zależności od frakcji podlega recyklingowi, kompostowaniu lub służy do produkcji nowej energii.

Rocznie poddajemy recyklingowi 584 ton odpadów, w tym m.in.: 496 ton kartonu, 19 ton plastiku, 12 ton szkła, 56 ton odpadów zmieszanych.
Cele na przyszłość
Do 2030 roku planujemy zredukować ilość wytwarzanych śmieci o 15%, a 70% wszystkich odpadów będzie podlegać recyklingowi.


Mobilność
54% klientów przyjeżdża do nas transportem publicznym.

Centrum wyposażone jest w 18 punktów do ładowania samochodów elektrycznych oraz trzy parkingi rowerowe – dwa zewnętrzne (w tym jeden zadaszony) oraz parking podziemny, które łącznie mogą pomieścić 263 rowery. Na terenie Centrum dostępne są również 3 stacje naprawcze dla rowerów oraz stacja rowerów miejskich.
Cele na przyszłość
Zwiększenie liczbę punktów ładowania samochodów elektrycznych do 42 w 2030 roku (w tym 12 szybkich).
Health & Safety
Co roku przechodzimy rygorystyczny audyt Health, Safety, Environment (HSE), potwierdzający spełnianie najwyższych standardów z zakresu bezpieczeństwa pracowników i klientów obiektu.
Cele na przyszłość
Utrzymanie najwyższych standardów w zakresie bezpieczeństwa i komfortu klientów i pracowników.
SRI
53% sklepów obecnych w Westfield Arkadia zostało sklasyfikowanych jako „Aktywni”, „Zaawansowani” lub „Liderzy” według indeksu SRI.6 Do tej pory przeanalizowaliśmy najemców z kategorii moda, sport, biżuteria i akcesoria. Do końca 2027 planujemy poddać analizie wszystkie nasze marki.
Cele na przyszłość
Uzyskiwanie jeszcze wyższego indeksu SRI, przy wsparciu najemców i ich działań w zakresie zrównoważonego rozwoju. Oferowanie klientom jeszcze bardziej zrównoważonej oferty.

Lokalna społeczność
Dzięki działalności Westfield Arkadia stworzonych zostało – bezpośrednio i pośrednio prawie 4500 miejsc pracy.

Na co dzień współpracujemy z wieloma fundacjami, placówkami edukacyjnymi i władzami dzielnicy. Organizujemy i wspieramy inicjatywy, które mają pozytywny wpływ na dobrostan i rozwój lokalnej społeczności.

Co roku organizujemy wydarzenie Westfield Good Festival, podczas którego inspirujemy naszych klientów , by żyć na co dzień w bardziej zrównoważony sposób. W 2024 roku w WGF uczestniczyło ponad 3000 osób.

Ponad 400 osób rocznie zostało objętych programem wsparcia lokalnej społeczności (Community Resilience Action Plan).
Cele na przyszłość
W kolejnych latach będziemy kontynuować podejmowane działania, stawiając na zrównoważony rozwój i inicjatywy odpowiedzialne społecznie w centrum ścieżki naszego klienta.
5Ranking efektywności energetycznej określa ilość energii zużywanej przez nieruchomość do ogrzewania, chłodzenia, oświetlenia i ogrzania wody, w skali od A do G.
6Sustainable Retail Indeks to specjalnie opracowany system oceny adresujący zobowiązania, ambicje oraz wyniki marek w zakresie zrównoważonego rozwoju:
- Lider – marka, która wyraźnie wyprzedza swoimi działaniami inne firmy;
- Zaawansowany – marka, która ponad przeciętnie przyczynia się do transformacji środowiskowej całej branży;
- Aktywny – marka, która spełnia lub nieznacznie przekracza postawione wymagania;
- Początkujący – marka, która zobowiązuje się do podjęcia działań;
- Nieaktywny – marka niespełniająca przyjętych standardów, nie wykazująca chęci poprawy