Elementy: moda z pasją i odpowiedzialnością
Marka Elementy, od prawie dziewięciu lat kieruje się takimi wartościami jak transparentność, trwałość, wielosezonowość i świadomość społeczna. Dzięki wysokiej jakości, ponadczasowym formom i uzupełniającym się kolekcjom, które nosić mogą kobiety w każdym wieku, popularność marki stale rośnie, zwiększając liczbę wiernych fanów. W ramach cyklu „Poznaj nasze polskie marki” rzeczniczka prasowa Westfield Mokotów, Agata Berndt-Wazelin, rozmawia z Barbarą Oramus, główną projektantką marki.
Pani Barbaro, jakie wartości przyświecają marce Elementy i jakie są główne założenia projektów?
Nasza marka od samego początku kieruje się wartościami takimi jak transparentność, trwałość, wielosezonowość i świadomość społeczna. Staramy się tworzyć ubrania, które nie tylko są modne, ale także trwałe i uniwersalne, mogące służyć naszym klientom przez wiele lat.
Skąd czerpie Pani inspiracje do projektowania kolekcji? Jak wygląda ten proces?
Inspiracje czerpię z różnych źródeł – tekstur, tkanin, ale także ludzi i otoczenia. Śledzę oczywiście aktualne trendy w modzie, ale często sięgam także po archiwalne pokazy. Chcę, aby nasze kreacje były ponadczasowe i spełniały oczekiwania klientów przez wiele sezonów.
Proszę powiedzieć, jak wygląda transparentność marki dotycząca procesu produkcji?
Od samego początku staramy się być transparentni w naszym procesie produkcji, ujawniając materiały używane do tworzenia ubrań, warunki produkcji oraz rozkład kosztów. Chcemy, aby nasi klienci wiedzieli, na co wydają swoje pieniądze i byli świadomi naszych działań społecznych. Dlatego cena każdego produktu jest jasno rozpisana – jaka część to materiał oraz szycie, ile wynosi podatek, a ile marża. Wiadomo też, ile przeznaczane jest na inicjatywy społeczne.
A jakie zmiany zauważa Pani w świadomości konsumenckiej w kontekście mody zrównoważonej?
Klienci coraz bardziej interesują się wartościami zrównoważonego rozwoju i mody. Powoli staje się to standardem, a nie tylko trendem. Ale istnieje jeszcze pojęcie mody świadomej.
Bardzo ciekawe! Czy mogłaby Pani przybliżyć różnicę między modą świadomą a zrównoważoną?
Moda zrównoważona minimalizuje negatywny wpływ na środowisko, podczas gdy moda świadoma wychodzi poza to, angażując się także w kwestie społeczne i etyczne. Klient, szukając marki świadomej, sprawdza jak wygląda proces produkcji, gdzie płacone są podatki oraz czy firma angażuje się społecznie i jeśli tak to czy w swoim kraju, czy na przykład tylko zagranicą. Jako Elementy staramy się spełniać wszystkie wspomniane przesłanki - nasz proces produkcji, ceny są transparentnie opisane. Angażujemy się w różne projekty społeczne na terenie kraju i poza nim.
Dodatkowo, poprzez programy takie jak "Relove” zachęcamy klientów do odpowiedzialnego podejścia do ubrań, oferując możliwość naprawy i wymiany, minimalizując tym samym generowanie odpadów. Stworzyliśmy możliwość dla naszych klientów przyniesienia ubrań Elementów, które już np. im się znudziły, albo delikatnie zużyły. Przyjmujemy sztukę odzieży, naprawiamy w zależności od potrzeb i sprzedajemy ponownie w naszym sklepie po niższej cenie. Klient oddający ubranie do naprawy otrzymuje od nas rabat do wykorzystania przy okazji kolejnych zakupów.
Jak Pani widzi przyszłość mody świadomej i zrównoważonej?
Dla nas moda świadoma jest integralną częścią naszego DNA i misji. Dążenie do zrównoważonej mody to trudne wyzwanie, ale istnieją marki, które udowadniają, że to możliwe. Moda może być zrównoważona i świadoma, minimalizując negatywny wpływ na środowisko i społeczeństwo. Świadoma moda to nie tylko trend, to nasza przyszłość.
Działając transparentnie i angażując się w inicjatywy społeczne, staramy się edukować naszych klientów i inspirować ich do podejmowania bardziej odpowiedzialnych wyborów. Chcemy, aby kupowali mniej, ale lepiej. Skupienie się na jakości i trwałości jest kluczem do zrównoważonej garderoby. Dlatego też, staramy się, aby Elementy były marką ponadczasową, żeby rzeczy służyły długo nie tylko dlatego, że są świetnej jakości, ale też dlatego, że są pozasezonowe i przez wiele lat będą aktualne. W naszym asortymencie są rzeczy uniwersalne wiekowo – znajdzie coś tutaj dla siebie dziewczyna na studiach, ale też kobieta aktywna zawodowo, czy prowadząca swój biznes.
Czy zgadza się Pani z filozofią "kupować mniej, lecz lepiej"?
W dzisiejszych czasach konsumpcjonizm narasta w szybkim tempie, a społeczeństwo często poddaje się pokusie zakupów bez zastanowienia. Kluczem do trwałego zadowolenia z naszych zakupów jest skupienie się na jakości materiałów, starannie wykonanych detalach i trwałości produktów. Warto również pamiętać o dbałości o środowisko i własny portfel. Wybierając jedną rzecz, ale o solidnej jakości, zaopatrujemy się w przedmioty, które będą nam służyć przez wiele sezonów. Ta strategia może być szczególnie korzystna, biorąc pod uwagę rosnące ceny w sklepach i coraz większe wyzwania związane z ochroną środowiska. Dlatego też, podejmując decyzje zakupowe, warto zastanowić się nie tylko nad natychmiastową potrzebą, ale także nad długoterminowymi korzyściami, jakie przyniesie nam jakość i trwałość wybranych produktów.
Wspomniała Pani o zaangażowaniu marki w projekty społeczne. W jaki sposób marka Elementy wspiera społeczności?
Od 9 lat wspieramy organizacje charytatywne i promujemy zdrowie psychiczne. Przekazujemy 1% wartości ubrań na dwie organizacje: EFKROPKA, której główną misją jest zapobieganie izolacji osób, które przeszły kryzys zdrowia psychicznego oraz przeciwdziałanie ich stygmatyzacji, oraz na organizację Start from Ghana, wspierającą lokalną społeczność w miejscowości Duaga, zlokalizowaną w centralnej części kraju.
Dziękujemy bardzo za rozmowę i życzymy dalszych sukcesów dla marki.
Dziękuję za rozmowę!
O Barbarze Oramus:
Barbara Oramus to pochodząca z Krakowa projektantka, związana z branżą mody od 10 lat. Karierę zaczynała w Polskiej firmie LPP. Od pięciu lat pracuje na stanowisku głównej projektantki, od roku w marce Elementy.